Młody Muzyk Roku 2018

O konkursie

Czy możliwe jest połączenie muzyki poważnej i telewizyjnego show? Odpowiedzią na to pytanie jest Młody Muzyk Roku.

Młody Muzyk Roku to ogólnopolski konkurs na najlepszego młodego muzyka grającego na instrumencie klasycznym. Składa się z dwóch etapów: półfinału i finału. Biorą w nim udział laureaci prestiżowych konkursów muzycznych, wybrani przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zwyciężczynią edycji 2018 została Marta Chlebicka – flet, która w finale pokonała: Kacpra Dworniczaka – gitara, Grzegorza Chwalińskiego – perkusja, Piotra Motykę – akordeon, Macieja Prokopowicza – puzon. Marta będzie reprezentować Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Edynburgu.

Z rywalizacją w półfinale pożegnali się: Wojciech Chałupka – saksofon, Joanna Goranko – fortepian, Władysław Lech – klarnet, Krzysztof Michalski – wiolonczela, Antoni Olesik – perkusja, Mateusz Zimnik – trąbka, Barbara Żołnierczyk – skrzypce.

W półfinale muzycy zaprezentowali się solo lub z fortepianem. W finale zagrali z orkiestrą.

Oceniało ich trzyosobowe jury w składzie: Katarzyna Budnik-Gałązka – altowiolistka, Włodek Pawlik – pianista, Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent. Po każdym występie jurorzy na bieżąco odniosą się do występu.

Młody Muzyk Roku nie jest typowym konkursem muzycznym – to połączenie talent-show i najwyższej jakości muzycznej, artystycznej. Jego celem jest pokazanie, że muzyka klasyczna może być podana w sposób interesujący i porywający.

Organizatorami Konkursu Młody Muzyk Roku 2018 są: Telewizja Polska S.A. – TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca.