Młody Muzyk Roku 2018

Maciej Prokopowicz – puzon

18-letni Maciej uczy się w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej w klasie puzonu prof. Zdzisława Stolarczyka. Jego rodzice są nauczycielami w szkole muzycznej – mama uczy gry na fortepianie, a tata na trąbce. Ma dwóch braci, straszy brat – Wojtek – również gra na puzonie.

Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Ostatnie sukcesy to: I miejsce oraz Grand Prix na 11. International Interpretative Competition for Wind Instruments Brno 2017 i Grand Prix na XI Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Wrocław 2017.


Za swoje największe osiągnięcie uważa trzykrotne zwycięstwo w najstarszym konkursie dla instrumentów dętych w Polsce – Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku w latach 2012, 2014, 2016.

Jest stypendystą burmistrza miasta Szczecinek, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2016”.

Był również członkiem Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO oraz międzynarodowej orkiestry „European Spirit of Youth Orchestra”. Występował ze znanymi polskimi i zagranicznymi wokalistkami m. in Krystyną Prońko, Grażyną Łobaszewską, Love Newkirk.

Oprócz gry na puzonie, dużą radość sprawia mu gotowanie i pływanie na wakeboardzie.