Młody Muzyk Roku 2018

Antoni Olesik – perkusja

18-letni Antoni jest uczniem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach klasie dr. Krzysztofa Jaguszewskiego.

Pochodzi z muzycznej rodziny. Mama ma muzyczne wykształcenie, tata jest fagocistą w orkiestrze w filharmonii, a 12–letnia siostra Zosia uczy się gry na skrzypcach.

Jest zdobywcą wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach, w tym między innymi I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym TOMARIMBANDO w Portugalii i I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej w 2017 r., Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wibrafonowym dla Młodych Solistów w Luksemburgu w 2015 r., I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym International Competition „YOUNG VIRTUOSOS 2015” w Sofii w Bułgarii, I nagrody na XIII Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Współczesnej w Płocku, I miejsca z wyróżnieniem i Nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie Marimbowym „MARIMBA FESTIVAL 2014” w Bambergu w Niemczech, I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym „ITALY PERCUSSION COMPETITION” w Montesilvano we Włoszech w kategorii wibrafon, I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym Lithuanian International Drums and Percussion Festival and Competition 2013 w Wilnie i wielu innych.

Jest też laureatem nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, pięciokrotnym laureatem nagrody Prezydenta Miasta Katowice i czterokrotnym stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Ma na swoim koncie solowe występy z Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną i niemiecką Collegium Musicum Aschaffenburg, z którą wystąpił w wieku zaledwie 12 lat. W latach 2015-2016 był perkusistą Lutoslawski Youth Orchestra.

Lubi Bacha, chętnie sięga po utwory Astora Piazzolli, Emmanuela Sejourne, a także... Chopina. Marzy o graniu w dobrej orkiestrze, współpracy ze świetnymi muzykami oraz o podróży do Nowej Zelandii.