Młody Muzyk Roku 2018

Krzysztof Michalski – wiolonczela

14-letni Krzysztof uczy się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Ze swojego rodzinnego miasta Tarnobrzegu dojeżdża do niej aż 200 kilometrów.

Gdy był mały pisał listy do św. Mikołaja z prośbą o instrumenty muzyczne. W wieku 6 lat zaczął uczyć się śpiewu i gry na fortepianie, wiolonczeli i skrzypcach. Trzy lata później został objęty programem wyczynowego kształcenia w zakresie gry na wiolonczeli.

Za swoje największe życiowe osiągnięcie uważa zdobycie Grand Prix w najważniejszym krajowym konkursie wiolonczelowym dla młodzieży – ogólnopolskim konkursie CEA dla uczniów szkół muzycznych II. stopnia. Miał wtedy 12 lat. Choć nikt nie dawał mu szans na zwycięstwo, udało mu się pokonać wszystkich uczestników.

Do jego ostatnich sukcesów można zaliczyć I miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Sochaczewie, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblagu (2017), I miejsce w konkursie Talents for Europe (2017), I miejsce na XII Jan Vychytil Cello Competition w Pradze (2018).

Jest solistą i koncertmistrzem Orkiestry Talentów przy Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Jako jedenastolatek wystąpił z orkiestrą symfoniczną Uniwersytetu Departamentu Tolima pod batutą maestro Cesara Augusto Zambrano Rodrigueza, w ramach festiwalu kultury kolumbijskiej w Ibague. Rok później wystąpił z recitalem w NOSPR, a także zagrał koncert z tamtejszą orkiestrą.

Oprócz muzyki jego największą miłością są koty, a szczególnie jego rudy kot Rudolf.