Młody Muzyk Roku 2018

Joanna Goranko – fortepian

17-letnia Joanna jest uczennicą Gimnazjum Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu – znanej również jako Poznańska Szkoła Talentów – w klasie prof. Joanny Marcinkowskiej.

Na fortepianie zaczęła grać w wieku sześciu lat. Na pierwszą lekcję zaprowadziła ją mama – także pianistka.

Jest laureatką wielu konkursów, w tym: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Jeleniej Górze – I nagroda (2013), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni – I nagroda ( 2014), Konkursu Pianistycznego „Chopin dla najmłodszych” dla dzieci i młodzieży w Antoninie – I nagroda (2015), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego „Per Aspera ad Astra” w Kielcach – I nagroda oraz Grand Prix, 14. Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku – I nagroda (2016), 10. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie – Prize Winner (2016), Grand Prix w konkursie Centrum Edukacji Artystycznej, Warszawa, (2017), Festiwalu Pianistycznego w Słupsku – laureatka (2017).

Koncertowała m.in. w Pampelunie i San Sebastian, Monachium, Moskwie, Wiedniu, a także w wielu miastach w Polsce, w tym w Żelazowej Woli oraz Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Za osiągnięcia artystyczne otrzymuje stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrody miasta Poznań.

Lubi Rachmaninowa, Chopina i Debussy’ego. Fascynuje ją także muzyka barokowa. Chętnie sięga po repertuar muzyki popularnej i jazzu.

W przyszłości chciałaby zostać zawodową pianistką, wyrażać siebie poprzez muzykę i przekazywać swoje emocje słuchaczom.