Młody Muzyk Roku 2018

jurorzy

Katarzyna Budnik-Gałązka

Katarzyna Budnik-Gałązka

Od lutego 2014r. pełni również funkcję lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia. We wrześniu 2013r. została laureatką 3 nagrody prestiżowego konkursu ARD w Monachium.

Odniosła również sukcesy w licznych konkursach krajowych i zagranicznych: 47. Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (2008, I nagroda), 15. Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2008, I nagroda), 8. Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego (2008, I nagroda), Międzynarodowym Konkursie im. Maxa Rostala w Berlinie (2009, II nagroda) , Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (2009, II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie suity na altówkę solo Maxa Regera) oraz IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka (2010, II nagroda oraz Nagroda Specjalna). Jako solistka koncertowała m.in. z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Münchener Kammerorchester, Potsdamer Kammerakademie, Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej.

W 2010 roku brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z najwybitniejszymi muzykami: Gidonem Kremerem, Tatianą Grindenko, Yurim Bashmetem oraz Fransem Helmersonem. Występowała na wielu renomowanych festiwalach: m.in. na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus (gdzie została zaproszona przez Gidona Kremera), BBC Proms.

W listopadzie 2013 roku ukazała się jej solowa płyta – Viola Recital, za którą altowiolistka otrzymała nagrodę Fryderyk 2014. Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystką programu „Młoda Polska”.

Włodek Pawlik

Włodek Pawlik

Absolwent klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz klasy fortepianu HochSchule für Musik und Darstellende Kunst w Hamburgu. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in.: stypendium im. K. Komedy, Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Duknierce (Francja). Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie Jazzowy Muzyk Roku przyznawane przez Jazz Club Akwarium.

W dorobku ma 30 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, muzykę do baletu, opery, utwory wokalne. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów „Wrony” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, do filmu „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), a także międzynarodowych produkcji: „Nightwatching” Petera Greenawaya i „Within the whirlwind” („Wichry Kołymy”) Marleen Gorris.

Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajdują się: „Misterium Stabat Mater” na fortepian jazzowy i chór gregoriański, wydane dwukrotnie w roku 2000 i 2005, oraz jazzowy projekt Włodek Pawlik Trio „Anhelli”, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006, w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock, jazz). W roku 2008 artysta skomponował i nagrał z Randy Breckerem (6-krotny zdobywca Grammy Award) suitę jazzową „Tykocin”, która uznana została w Polsce Jazzową Płytą Roku.

W 2012 roku Pawlik ponownie połączył siły z Randym Breckerem. Muzycy wzięli udział w sesjach nagraniowych do albumu „Night in Calisia”, który ukazał się zarówno w Polsce jak i w USA. Za tę płytę Włodek Pawlik został w 2014 roku uhonorowany statuetką Grammy w kategorii Best Large Jazz Ensemble (Najlepszy duży zespół jazzowy). W roku 2015 ukazał się bestsellerowy album CD i DVD Włodek Pawlik Trio „America”. Ostatnia płyta artysty to album Zagajewski/Pawlik „Mów spokojniej” do poezji Adama Zagajewskiego (2016r.).

Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Urodził się w 1972 roku w Gdyni. W roku 1996 z wyróżnieniem ukończył studia w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Bogusława Madeya. W 2007 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskał stopień doktora nauk muzycznych, a następnie w 2010 roku doktora habilitowanego.

Od października 2012r. rozpoczął pracę na stanowisku profesora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prowadząc klasę dyrygentury symfoniczno-operowej. Drugim torem jego zainteresowań i działalności artystycznej jest śpiew solowy, który ukończył na Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem prof. Leonarda Andrzeja Mroza.

Od stycznia 1997 do kwietnia 2011 roku pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Białostockiej, a następnie, od 2005 roku, Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową, współpracując z czołowymi teatrami operowymi i orkiestrami filharmonicznymi w kraju. Występuje także na wielu estradach świata: w USA, Wielkiej Brytanii, Korei, Meksyku, Maroku, Hiszpanii, Estonii, Finlandii, Rosji, Niemczech, Szwecji, Francji, Belgii, Portugalii, na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Białorusi. Jest dyrygentem gościnnym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Wraz z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej zrealizował liczne tournées zagraniczne. W sierpniu 2005 roku z pianistą Stanisławem Drzewieckim wystąpił w Parlamencie Europejskim w Brukseli na koncercie inaugurującym obchody 25. rocznicy powstania „Solidarności”. W czerwcu 2006 roku poprowadził wykonanie Jutrzni Krzysztofa Pendereckiego w Smolnym Soborze w Sankt Petersburgu z udziałem solistów i chórów rosyjskich.

W 2009 roku wystąpił w Berwald Halle w Sztokholmie i siedzibie Orkiestry Symfonicznej w Göteborgu. W grudniu 2009 roku Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod jego batutą zagrała koncerty w Wielkiej Brytanii, gdzie w ramach obchodów Roku Polskiego „Polska! Year”, wystąpiła w londyńskiej Cadogan Hall, a także w Royal College of Music. W czerwcu 2014 roku podczas uroczystego koncertu na Placu Zamkowym w Warszawie, podsumowującym obchody 25-lecia wolności, poprowadził wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia i Polskim Chórem Kameralnym, prawykonanie kantaty „Wolność” Włodzimierza Pawlika.