Młody Muzyk Roku 2018

Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Polski dyrygent i śpiewak, profesor akademicki, dyrektor artystyczny i dyrygent warszawskiej Orkiestry Kameralnej „Małej Filharmonii”, dyrygent gościnny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Urodził się w 1972 roku w Gdyni. W roku 1996 z wyróżnieniem ukończył studia w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Bogusława Madeya. W 2007 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskał stopień doktora nauk muzycznych, a następnie w 2010 roku doktora habilitowanego.

Od października 2012r. rozpoczął pracę na stanowisku profesora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prowadząc klasę dyrygentury symfoniczno-operowej. Drugim torem jego zainteresowań i działalności artystycznej jest śpiew solowy, który ukończył na Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem prof. Leonarda Andrzeja Mroza.

Od stycznia 1997 do kwietnia 2011 roku pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Białostockiej, a następnie, od 2005 roku, Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową, współpracując z czołowymi teatrami operowymi i orkiestrami filharmonicznymi w kraju. Występuje także na wielu estradach świata: w USA, Wielkiej Brytanii, Korei, Meksyku, Maroku, Hiszpanii, Estonii, Finlandii, Rosji, Niemczech, Szwecji, Francji, Belgii, Portugalii, na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Białorusi. Jest dyrygentem gościnnym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Wraz z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej zrealizował liczne tournées zagraniczne. W sierpniu 2005 roku z pianistą Stanisławem Drzewieckim wystąpił w Parlamencie Europejskim w Brukseli na koncercie inaugurującym obchody 25. rocznicy powstania „Solidarności”. W czerwcu 2006 roku poprowadził wykonanie Jutrzni Krzysztofa Pendereckiego w Smolnym Soborze w Sankt Petersburgu z udziałem solistów i chórów rosyjskich.

W 2009 roku wystąpił w Berwald Halle w Sztokholmie i siedzibie Orkiestry Symfonicznej w Göteborgu. W grudniu 2009 roku Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod jego batutą zagrała koncerty w Wielkiej Brytanii, gdzie w ramach obchodów Roku Polskiego „Polska! Year”, wystąpiła w londyńskiej Cadogan Hall, a także w Royal College of Music. W czerwcu 2014 roku podczas uroczystego koncertu na Placu Zamkowym w Warszawie, podsumowującym obchody 25-lecia wolności, poprowadził wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia i Polskim Chórem Kameralnym, prawykonanie kantaty „Wolność” Włodzimierza Pawlika.

Artysta często włącza do swoich programów koncertowych utwory polskich kompozytorów, w tym dzieła twórców mniej znanych, tworzących na emigracji. Jego nagrania dzieł Aleksandra Tansmana i Zygmunta Stojowskiego, spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem w kraju (nominacje do nagrody Fryderyk) i za granicą (płyta z utworami Stojowskiego, w lutym 2009 roku otrzymała prestiżową nagrodę Editor’s Choice Gramophone). W kwietniu 2012 roku otrzymał nagrodę Fryderyk za album z dziełami Ignacego Jana Paderewskiego, zaś w kwietniu 2016 roku kolejną nagrodę Fryderyk za album z dziełem Pawła Łukaszewskiego „Symphony of Providence”.

Dokonał też szeregu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz nagrań muzyki filmowej m.in.: Jana A.P. Kaczmarka, Włodzimierza Pawlika, Zbigniewa Preisnera i Macieja Zielińskiego.
Artysta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień – otrzymał m.in. nagrodę Ministra Kultury „Ad Astra” ufundowaną dla młodych, utalentowanych twórców kultury (2001), Srebrny Krzyż Zasługi za wkład do rozwoju kultury narodowej i osiągnięcia w pracy zawodowej (2004) oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006).

W listopadzie 2014 roku poprowadził premierowe przedstawienie baletu „Rok 1914” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, zaś w lutym 2015 roku, w Operze Wrocławskiej, premierę „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego, gdzie od września 2016 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego.