Młody Muzyk Roku 2018

Włodek Pawlik

Pianista, pedagog, kompozytor muzyki teatralnej, jazzowej i filmowej. Lider formacji Włodek Pawlik Trio. Laureat nagrody Grammy za płytę Night in Calisia w 2014 roku.

Absolwent klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz klasy fortepianu HochSchule für Musik und Darstellende Kunst w Hamburgu. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in.: stypendium im. K. Komedy, Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Duknierce (Francja). Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie Jazzowy Muzyk Roku przyznawane przez Jazz Club Akwarium.

W dorobku ma 30 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, muzykę do baletu, opery, utwory wokalne. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów „Wrony” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, do filmu „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), a także międzynarodowych produkcji: „Nightwatching” Petera Greenawaya i „Within the whirlwind” („Wichry Kołymy”) Marleen Gorris.

Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajdują się: „Misterium Stabat Mater” na fortepian jazzowy i chór gregoriański, wydane dwukrotnie w roku 2000 i 2005, oraz jazzowy projekt Włodek Pawlik Trio „Anhelli”, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006, w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock, jazz). W roku 2008 artysta skomponował i nagrał z Randy Breckerem (6-krotny zdobywca Grammy Award) suitę jazzową „Tykocin”, która uznana została w Polsce Jazzową Płytą Roku.

W 2012 roku Pawlik ponownie połączył siły z Randym Breckerem. Muzycy wzięli udział w sesjach nagraniowych do albumu „Night in Calisia”, który ukazał się zarówno w Polsce jak i w USA. Za tę płytę Włodek Pawlik został w 2014 roku uhonorowany statuetką Grammy w kategorii Best Large Jazz Ensemble (Najlepszy duży zespół jazzowy). W roku 2015 ukazał się bestsellerowy album CD i DVD Włodek Pawlik Trio „America”. Ostatnia płyta artysty to album Zagajewski/Pawlik „Mów spokojniej” do poezji Adama Zagajewskiego (2016r.).