Młody Muzyk Roku 2018

Półfinał już dziś!

5 marca o godz. 20:00 na antenie TVP Kultura półfinał konkursu Młody Muzyk Roku. 12 najzdolniejszych muzyków z całej Polski stanie do walki o tytuł najlepszego młodego instrumentalisty w kraju. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Edynburgu.

Każdy z uczestników zaprezentuje się solo lub z akompaniamentem fortepianu. Muzycy będą mieć tylko 5 minut, żeby pokazać się od jak najlepszej strony. Oceniać ich będzie jury w składzie: Katarzyna Budnik- Gałązka – altowiolistka, Włodek Pawlik – pianista i Marcin Nałęcz-Niesiołowski– dyrygent. Po każdym występie jurorzy odniosą się do wszystkich prezentacji. Na co będą zwracać uwagę?
 – Domyślam się że wszyscy uczestnicy mają duże umiejętności techniczne. Jednak w muzyce najważniejsza jest dusza wykonawcy, odnalezienie i przekazanie w każdym utworze cząstki siebie. Będę oceniać przede wszystkim muzykalność kandydatów –  mówi Katarzyna Budnik-Gałązka.

– Młody Muzyk Roku oferuje wchodzącym w życie zawodowe muzykom zastrzyk promocyjny i udział w dużej machinie produkcyjnej – mówi reżyser widowiska Robert Kamyk. – Wykorzystujemy do tego celu środki typowe dla tego typu formatów: efektowną scenografię, światła, nowoczesną realizację. Mamy prezenterów oraz specjalistę od wizerunku. Do promocji wykorzystujemy media społecznościowe, stronę internetową, antenę telewizyjną. Dzięki temu, o tych niezwykle utalentowanych ludziach, pochodzących często z małych ośrodków  zaczyna być głośno – dodaje reżyser.

W niedzielę 4 marca muzycy mieli szansę zapoznać się z akustyką studia telewizyjnego. Zaprezentowali też przed jurorami 10 minutowy program. Światła, kamery, ruch na planie nie ułatwiał im występu. Dla wielu z nich to pierwsze takie doświadczenie.

Podczas półfinału występ każdego uczestnika poprzedzi filmowy portret. Ekipa TVP odwiedziła muzyków w domach, by pokazać ich życie prywatne. Reżyserem portretów jest Grzegorz Jankowski.

Kamera będzie też za kulisami, dzięki temu widzowie będą mogli zobaczyć emocje uczestników przed i po występie. Do finału jury zakwalifikuje 5 muzyków. Wystąpią oni z orkiestrą w Studio im. Witolda Lutosławskiego w koncercie transmitowanym przez TVP Kultura 20 marca o godz. 20:20.

Półfinał konkursu poprowadzą Barbara Schabowska i Małgorzata Nieciecka-Mac.